Ani sme sa nenazdali a už je tu záver našej festivalovej prvotiny. Dva roky intenzívnych príprav sa scvrklo do piatich festivalových dní, ktoré ubehli ako voda. Zvláštne, ako ten čas plynie. Pred sebou však máme ešte jeden deň, tak poďme na to!
Finále festivalu otvoril Kiїvsʹkij nacіonalʹnij akademіčnij Molodij teatr z Ukrajiny. Divákom sa predstavili s netradičnou interpretáciou klasickej Shakespearovej romantickej komédie Sen noci svätojánskej, kde sa realita prelína s legendou. Hlavné postavy sa premenili z Grékov na Ukrajincov. Hra, kombinujúca tradičné ukrajinské rituály a obyčaje s pôvodnou predlohou od Williama Shakespeara, vyhrala cenu medzinárodného divadelného festivalu World Theatre Education Alliance 2019 v Pekingu.
Z divadelnej sály sme sa následne presunuli do Mestskej športovej haly v Trnave. Inscenácia Kde sú chlapci od nemeckej projektovej spoločnosti Yotam Peled & the Free Radicals je dôkazom toho, že umenie má ďalekosiahly presah. Kultúra nemusí byť limitovaná priestormi, ktoré sú na kultúru určené, ale môže obohatiť akýkoľvek priestor.
Kde sú chlapci je dielo určené pre mladšie publikum. Hravou formou skúma prepojenie tanca a bojových umení. Dvaja interpreti menia arénu na zónu citlivého a intímneho diania a odhaľujú rôzne pohľady na vzťahy medzi mladými ľuďmi.
Festivalu sa zúčastnilo aj Slovenské národné divadlo. Študentkám a študentom na dvoch stredných školách v Trnave uviedli predstavenie v štýle classroom play – Čaute! Hra je príbehom dvoch mladých ľudí. Obaja trpia individuálnymi problémami, v dôsledku ktorých sa začne rozpadať ich vnútorný svet, ale tiež ich priateľstvo. Cieľom autorov je ukázať študentstvu, že vyhľadať odbornú pomoc nie je hanba.
Všetky body hlavného programu boli pod kritickým drobnohľadom účastníkov Medzinárodného semináru mladej kritiky pod vedením vedeckej pracovníčky Ústavu divadelnej a filmovej vedy Centra vied o umení SAV Eleny Knopovej. Seminár bol určený pre študentky a študentov stredných a vysokých škôl s divadelným, umeleckým alebo humanitným zameraním. Seminaristi sa pod odborným vedením naučili kriticky premýšľať o divadelnej dramaturgii a formovať svoje divácke myšlienky a názory do presných konštatovaní.
V závere festivalu odovzdali seminaristi Cenu mladej kritiky. Jej prvým laureátom sa stali autori inscenácia Kde sú chlapci z Yotam Peled & the Free Radicals.
Záverečná ceremónia sa uskutočnila v priestoroch kultúrneho centra Malý Berlín. Organizátori festivalu sa srdečne poďakovali svojim kolegom, partnerom, sponzorom, dobrovoľníkom, skrátka komukoľvek, kto vo väčšej či menšej miere prispel ku vzniku tohto krásneho projektu.
Festivalá afterparty sa niesla v réžii Júlie Kozákovej a jej bandu Manuša. Júlia je world music a džezová speváčka, ktorá nedávno ukončila štúdium hudby na SOAS University v Londýne. Vďaka pôsobeniu v rómskom zbore Čhavorenge si vytvorila silný vzťah k rómskej kultúre, z ktorej hudobne čerpala aj pri svojom debutovom albume. Jej album Manuša získal ocenie Radio_Head Awards za najlepší slovenský world music album roka 2022.
Foto: Filip Cepka, Tomáš Bokor
Kontakt TTF